za sve radoznale o folkloru
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
za sve radoznale o folkloru

samo folklor
 
HomeLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 PREKO PET DECENIJA IGRA I UČI MLADE FOLKLORU

Go down 
AutorPoruka
enver
Admin
enver


Broj komentara : 57
Join date : 2009-11-29
Age : 36
Mjesto : bihac

PREKO PET DECENIJA IGRA I UČI MLADE FOLKLORU Empty
KomentarNaslov komentara: PREKO PET DECENIJA IGRA I UČI MLADE FOLKLORU   PREKO PET DECENIJA IGRA I UČI MLADE FOLKLORU EmptyFri Dec 11, 2009 6:14 am

Za koreografa SmaOd rodne Čapljine, gdje je počeo igrati folklor, preko najpoznatijih sarajevskih kulturno-umjetničkih društava „Gajret“, „Lola“, „Dobrinja '93“, pa do KUD-a „Balkan“ proveo je tačno 53 godine kulturno- amaterskog rada, dajući svoj puni doprinos bh.folkloru. Kako danas pomoći Smailovom „Balkanu“?

Penzionisani inžinjer agronomije Smail Gubelić iz Sarajeva ove godine obilježava 53 godine rada u kulturno-umjetničkim društvima. Još kao golobradi dječak postao je član jednog zavičajnog, čapljinskog KUD- a i do danas je ostao vezan za amaterski kulturno-umjetnički rad. - U mirovini sam, ali ne mirujem, tim prije jer sada imam puno više vremena za ovo što cijeli život radim s ljubavlju prema folkloru i kulturnoj baštini BiH – kaže uz osmijeh zadovoljstva ovaj vitalni 71-godišnjak i dodaje kako je kao pjevač, igrač i koreograf dao svoj doprinos u gotovo svim sarajevskim KUD-ovima, među kojima posebno ističe angažman u „Gajretu“, „Loli“ i „Dobrinji '93“. – Trenutno sam predsjednik KUD-a „Balkan“, te prvi koreograf u BKD-u „Dobrinja '93“, čiji sam jedan od osnivača – kaže Smail, omiljen i poštovan među mladima i kao čovjek i kao stručnjak.


Radio sa zvijezdama bh.estrade


Ko poznaje ovog finog čovjeka, a takvih nije malo, daće za pravo potpisniku ovih redova kako mnogima „uzima riječ iz usta“ kako je profesor Gubelić, kako ga iz poštovanja oslovljavaju prijatelji, na pravi put izveo brojne generacije mladih umjetnika, angažujući se u kulturno-umjetničkim društvima još u vrijeme kada su na bh. pozornicama počinjale punim sjajem blistati estradne zvijezde kao što su Zaim Imamović, Safet Isović, Ismet Alajbegović Šerbo, Zora Dubljević, Igbal i Behka Ljuca, Meho Puzić, Salem Trebo, Mile Petrović, Mira Torbica, Ljubica Berak, Omer Pobrić.... – Boljeg mjesta za druženje i zabavu mladih nema od prostora u kome djeluje jedno kulturno-umjetničko društvo koje njeguje i baštini tradicionalnu kulturu. Mladi su tako sklonjeni sa ulice i poroka koji danas uzimaju brojne živote. Ko igra folklor ne konzumira ni cigarete ni alkohol, a droga je posljednja stvar koja je se pominje. Dakle, folklor i igra višestrukim dobrom uzvraćaju mladom čovjeku, od toga da vodi posve zdrav život kroz igru i zabavu do putovanja po svijetu. Zahvaljujući folkloru i druženju sa mladima, sačuvao sam zdravlje i vitalnost, te proputovao više od polovine zemaljske kugle – kaže Smail Gubelić i preporučuje roditeljima da svoju djecu upisuju u KUD-ove.




Smail Gubelić

Kako pomoći KUD „Balkan“?


– U KUD-ovima, gdje sam trenutno angažovan, ima preko stotinu članova dječijeg uzrasta, te toliko srednjoškolaca i studenata. U muzičkoj, glumačkoj i recitatorskoj sekciji imamo članova starijeg uzrasta. Dakle, svako ko želi može može pronaći svoje mjesto zabave i užitka – kaže Smail.

Međutim, kada je u pitanju finansijska situacija, ni u KUD „Balkan“ ne cvjetaju ruže. Naš sagovornik kaže kako imaju problema sa nabavkom narodnih nošnji kojih nema, razumljivo, na tržištu u slobodnoj prodaji. – To se uglavnom kroji i šiva kod vještih majstora-šnajdera, a izrada nošnji je skupa – kaže prof. Gubelić i dodaje kako često ne mogu otići na gostovanja zbog nedostatka novca. – Bilo je slučajeva da ne možemo otići do Bihaća, a nekamo li do neke od evropskih zemalja, a bili su festivali folklora od značaja i ugleda, te smo otud otvorili žiroračun kod UniCredit Bank, na koji nam mogu uplatiti serdstva dobri ljudi širom svijeta.


ila Gubelića (71) iz Sarajeva nema murovine do daljeg
Na vrh Go down
https://univerzitet.bosnianforum.com
 
PREKO PET DECENIJA IGRA I UČI MLADE FOLKLORU
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» O Folkloru
» nesto o folkloru

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
za sve radoznale o folkloru :: Your first category :: mijesto za reklamiranje ostalih Kulturnoumijetnickih drustava-
Idi na: